Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Cirkulær havefontæne af stentøj modelleret i svejfet mønster, i midte med løstsiddende bjørn. Dekoreret med Sung glasur. Usign., dog nummereret 80480. Kgl. P. Unik. H. 55. Diam. 83.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Nogle kalkpletter. Nogle afslag (her især ved montering mellem fontæne og bjørn).
Moderne kunst og design, 29. maj 2018