2348/552
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Ægget”. Loungestol med vippebeslag og stjernefod af aluminium monteret på satinpoleret stålsøjlerør, sæde, ryg, sider og løs hynde betrukket med cognacfarvet skind. Model 3316. Designet 1958. Udført hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Små stifhuller langs syning på bagsiden.
Moderne kunst og design, 28. november 2023
Vurdering
Hammerslag