1532/692
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY 26”. Skænk af teak opsat på tilspidsende ben. Front med skydelåger ilagt cirkulære messingplaketter, bag hvilke bakker samt hylder. Udført hos RY Møbler. H. 79. B. 200. D. 49.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Top med vandmærker og ridser. Ene side med ridser og små rester efter maling. Anden side med enkelte stødmærker og finérafslag bagerst.
Moderne kunst og design, 4. august 2015
Vurdering
Hammerslag