1950/​555

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Arne Jacobsen. “Svanen”. Lænestol med profileret drejestel af aluminium. Sæde, sider og ryg betrukket med patineret brunt skind. Model 3320. Formgivet 1958. Udført hos Fritz Hansen.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med krakeleringer. Porøst skum.

Moderne kunst og design, 10. december 2019

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK
12.500 DKK