2032/8532
C. A. Schleisner (f. Lyngby 1810, d. København 1882)
En italiensk munk. Sign. C. Schleisner 1871. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 18 × 15.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 629, 1997 nr. 404, samt auktion 1006, 2010 nr. 635.
Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag