695/​1100

P. S. Krøyer (b. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Aftenlandskab ved det antikke teater i Taormina med udsigt over Ætna og Golfen. Sign. S. Krøyer Taormina 1901. 32×43. Malt på træ.

H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 695. Nærværende maleri er et blandt flere, hvori det antikke teater i Taormina indgår. Allerede i februar 1901 drog familien Krøyer til Sicilien, hvor de mødtes med Heinrich og Pauline Hirschsprung. Under opholdet modtog Krøyer besked om, at han var blevet tildelt en livsvarig hædersgave på 3.000 kr. om året. (Han var kommet på finansloven). Gode nyheder, for familien Krøyer brugte mange penge. Senere samme år var familien i Norge, her udførte Krøyer sit portræt af Bjørnstjerne Bjørnson og Marie var på kurophold i Larvik. I Norge blev også Krøyers 50-årsdag fejret med bl.a. Holger Drachmann og Agnes Slott-Møller. Proveniens: Godsejer G. A. Hagemann, der bl.a. var en af initiativtagerne til, at Krøyer malede Børsbilledet og Industriens mænd.

Auction

Selected Paintings, 28 May 2001

Category
Estimate

200,000–300,000 DKK

Price realised

Not sold