Russisk juvelér, 19. årh.
Russisk smaragd-og diamantbroche af guld prydet med smaragdslebet smaragd omkranset af talrige old-cut diamanter. 19. årh. Diam. 2,2 cm.
Proveniens: Fyrst Andrej Ivanovich Kozhevnikov (1854-ca. 1919), Kozlov (idag Michurinsk), medlem af dumaen i 1915 og blev dræbt i forbindelse med den russiske revolution og borgerkrig. Senere dennes oldebarn, idag bosiddende i Danmark. Ifølge slægtstraditionen skal brochen tidligere var del af et større smykkegarniture. Smykkesættet skal oprindeligt have været en gave fra Storfyrst Sergej Alexandrovich, guvenør i Moskva.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017