Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)
Skammel af eg med halvcirkelformet sæde, opsat på tre runde, tilspidsende ben. Formgivet 1942. Udført hos snedkermester K. Thomsen.
Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1942.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 185. Litteratur: Lisbet Balslev Jørgensen: “Arkitekten Mogens Lassen”, ill. s. 39.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Sæde med afslag og reparation.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
17 bud