2141/9017
Stort fransk kaminur af forgyldt bronze, støbt med siddende figurer i form af Urania og Kleio på hver side af det vase formede urhus med skive af hvid emalje. Sign. 'L. Marchand a Paris, Rue Richelieu 57'. Bronze støbt af H.Pichard(Paris). Louis XVI stil, 19. årh.s anden halvdel. H. 71. B. 58. D. 28.
Base mærket med bronzestøberimærke H.Picard(Paris)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul medfølger.
Selected, 11. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
38 bud