2438/985
Dansk snedkermester
Fritstående skrivebord af nøddetræ med profilerede kanter, skuffer og ben. Front med fem skuffer. Udført ca. 1930'erne. H. 76. B. 119. D. 58.
Nøgle medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og mindre hak. Krakeleringer i finér samt mindre spor af træfyldning.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag