168/​10

Jan Grarup (f. 1968)

“A man carrying personal items out of one of many destroyed residential areas in Port-au-Prince”. Signeret Jan Grarup. ’Artist Print’ til fordel for Dignity. Pigment print på Hahnemuhle fine art Baryta 325g indrammet med træramme. 70×100 cm.

Værket er en del af velgørenhedsauktionen over fotografier af den danske fotograf Jan Grarup på vegne af Dignity – Dansk Institut Mod Tortur, der modtog Kronprinseparrets Sociale Pris 2017. Hammerslaget går ubeskåret til Dignity, og Bruun Rasmussen modtager intet salær eller gebyr i forbindelse med salget. Fotografiet er præsenteret i Jan Grarups nye bogværk “And Then There Was Silence” sammen med en række af hans mest ikoniske fotografier fra alverdens brændpunkter, taget gennem de seneste 20 år. Værkerne bliver vist i forbindelse med DIGNITY dagen 9. juni i Kongens Have i København. Fra den 15. til 23. juni kan alle værkerne opleves på eftersynet i Bruun Rasmussens afdeling på Sundkrogsgade 30 i Nordhavn. For yderligere spørgsmål om værkerne kontakt venligst Dignity på 3376 0600.

Jan Grarup for DIGNITY, 23. juni 2018

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK