2444/​528

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

“Væddeløbsbilen”. Legetøjsbil af primært orange- og blåmalet træ. Stemplet Væddeløbsbilen, Kay Bojesen Model, Mønsterbeskyttet. Udført hos Kay Bojesen. H. maks. 10,5. L. 33,5.

Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser, mærker samt slitage i dele af bemaling.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

820900 (Autobud) 7.500 DKK
99846 7.000 DKK
820900 (Autobud) 4.200 DKK
830963 4.000 DKK
820900 3.000 DKK