877/​1018

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 22”. Et par hvilestole med stel af matforkromet stål. Sæde og ryg betrukket med sandfarvet kanvas. Formgivet 1955. Udført ca. 1970 hos E. Kold Christensen, stemplet. (2)

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer 1972.

Sølv, keramik, design, 8. marts 2018

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK