2031/840
Lisa Engqvist (f. Firenze 1914, d. Gentofte 1989)
To vaser af stentøj modelleret i kantet form og med runde fodstykker. Dekoreret med hhv. brungrøn og blå glasur. Stemplet monogram, 5818. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 19,8 og 20. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag