716/​1157

L. A. Ring (b. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Købt i november 2002 af Ordrupgaard.

“Domkirken set fra Vejen ned til Fjordvilla”. Parti fra Roskilde. Sign. L. A. Ring 1928. 80×58.

Udstillet: “Sveriges Allmänna Konstförening i Stockholm”, 1930 som nr. 117 med titlen “Vej i Roskilde. I Baggrunden Roskilde Domkirke”. Omtalt og afbildet: Cai M. Woel “L. A. Ring. Et Levnedsrids” 1937 s. 36: “1828 maler Ring et stort Billede ”Domkirken set fra Vejen ned til Fjordvilla“, ogsaa tidligt Foraar, med Allétræerne i spædeste Udspring og Kirkens to Tvillingetaarne halvt gemt bag det grønne”. Afb. s. 94.Proveniens: Grosserer Magnus Christensen.Efter at have boet flere forskellige steder på Sjælland flyttede Ring i 1914 til landsbyen Sankt Jørgensbjerg ved Roskilde. Fra denne tid kredsede Ring igen og igen om motiver fra Roskilde og omegn.

Additional Remarks

Auction

Selected Paintings, 2 December 2002

Category
Estimate

75,000 DKK

Sold

Price realised

100,000 DKK