873/​1006

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Drømmebordet”. Skulpturelt unika sofabord med stel af teak. Blålakeret paletformet top med opkant. Top med indsat skrin med jalousilukke af teak, indvending med gul lakering. Top desuden inlagt med cirkulært felt af zink, samt cylinderformet zinkbeholder med cirkulært låg af tykt klart slebet glas. Udført som specialbestilling 1945 af snedkermester Niels Vodder, ej stemplet. H. 44. L. 124. B. 72.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet direkte fra Niels Vodder 1945. Herefter ved arv i familien.

Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1945.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 276. Litteratur: Ebbe Kornerup. “Snedkerlaugets Udstilling ” i “nyt tidskrift for kunstindustri”, Årg 1945.

Bordet fremstår som et af de mest visuelt iøjnefaldende skulpturelle møbler fra Finn Juhls hånd. Man kan sige at Finn Juhl her lever inspirationen fra Jean Arp ud i fuld form, og skaber et møbel som omsat til to dimensioner, ville stå som et markant modernistisk maleri i 1945. Bordet kommer derved til at stå som en klar kontrast til den funktionelle afklarethed, der præger Kaare Klints møbler og hans skole. Der er en typisk Finn Juhl'sk udanskhed over bordet. Bordet bliver også et vidnesbyrd om spændvidden blandt arkitekter allerede fra de tidligste år i dansk designs guldalder. Det er Arkitekten Ebbe Kornerup der i 1945 i en anmeldelse af Snedkerlaugets udstilling knytter følgende kommentar til specifikt dette bord: “Det er tilladt at boltre sig i farver, glas og stål, naar der derved skabes en - et kunstværk, befriet for al mindelse om tid og tradition- der vil altid være råd til at drømme”.

Design: Nordic Masters, 27. september 2017

Vur­dering

200.000–400.000 DKK

Hammerslag

580.000 DKK