2118/​844

Paul Hoff, m.fl. (f. Sverige 1945)

Nils Landberg, m.fl. (f. 1907, d. 1991)

To vaser samt et stort fad af klart glas med graveringer i form af hhv. tyrescene, havbundsmotiv samt motiv af havfrue og et monogram. Fad sign. P. Hoff, Kosta, 78068. H. 8. Diam. 49,5. Vase med havbundsmotiv sign. Landberg, 2616/2780, Orrefors, SP, Expo 2750. H. 27,5. Vase med motiv af havfrue og monogram “31.8.1935”. Utydeligt signeret. Udført hos Orrefors med papiretiket. H. 25. (3)

Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Vase med havbund: smuds. Vase med havfrue / monogram: indvendigt med glaspest.

Moderne kunst og design, 4. maj 2021

Vur­dering

500 DKK

Hammerslag

55 DKK

55 DKK
50 DKK