2425/​9067

Hermès

“Kelly 32” taske af sort krokodilleskind med gyldne beslag, kort hank, tre indvendige lommer og sort læderfor. Hængelås med nøgler medfølger. Stropper foran er ikke originale, da de er blevet udskiftet andetsteds end hos Hermès selv. H. 23 x B. 33 x D. 12 cm. Ca. 1970'erne.

Nyere dustbag medfølger. Dette emne er omfattet af CITES eksport/import restriktioner og kan derfor kun sendes til adresse indenfor EU eller afhentet i en af vores afdelinger. Kontakt venligst afdelingen for yderligere information.

Fremstår med synlige tegn på alders- og brugsslitage. Slitage på hjørner. Slitage på hank. Ridser på hardware og noget misfarvning på forreste hardware stykke. To flænger på siden af tasken. Stropper foran er ikke originale, da de er blevet udskiftet andetsteds end hos Hermès selv. Bemærk at tasken ikke kan repareres yderligere hos Hermès grundet denne ikke originale reperation. Ukendt datokode, da de originale stropper med datokode er blevet udskiftet, men cirka fra 1970erne. Ridser på læder indvendigt og syninger er gået løs mellem to indvendige lommer. Alle mål er cirkamål.

Vur­dering

45.000–50.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK

55.000 DKK
50.000 DKK
48.000 DKK
46.000 DKK
44.000 DKK
42.000 DKK
40.000 DKK
38.000 DKK