857/​31

Frits Thaulow (f. Oslo 1847, d. Volendam 1906)

Erhvervet af Skagens Museum i juni 2015.

Skibsvrag på stranden. Sign. Frits Thaulow. Olie på lærred. 27×40.

Frits Thaulow blev uddannet på Kunstakademiet i København, og da han ønskede at blive marinemaler, blev han elev hos C. F. Sørensen og sidenhen hos Holger Drachmann. Nærværende motiv er antagelig fra Skagen, som Thaulow besøgte sammen med Holger Drachmann i 1872. Igen i 1879 besøgte han Skagen og indlogerede sig med kone og datter 19. juli på Brøndums hotel, iøvrigt sammen med Christian Krohg.

Skagen Museum ejer flere værker af Thaulow fra Skagen daterede 1879.

Maleriet her viser en stærk inspiration fra Holger Drachmann og må være udført under et af opholdene i Skagen.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 2. juni 2015

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK