2443/​117

Vedhæng i form af miniature portræt af Napoleon Bonaparte. Parafraseret udsnit af Francois Gérards kroningsportræt. Olie på porcelæn, udført af Ernst Sell (1830–1885), som var ansat som porcelænsmaler hos Bing & Grøndahl. Monteret 1989–1991 i ramme af sterlingsølv med kæde af sølv, udført hos Karsten Lank Jensen. H. vedhæng 5,5×4 cm. (ekskl. øsken). L. kæde 60 cm. (2)

Proveniens: Miniatureportrættet er udført til Ernst Sells hustru, Julie Sell, f. Lassen. Ifølge sælgers oplysninger var Julie Sell tip-tip-tipoldebarn af Joseph Bonaparte, broder til Napoleon Bonaparte. Sælger er efterkommer af Ernst og Julie Sell.

Minimal alders -og brugsslitage. På bagsiden indgraveret med navn i forbindelse med, at vedhænget blev givet videre i slægten 1989–1991.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

12 bud

107749 (Autobud) 2.000 DKK
175421 2.000 DKK
107749 (Autobud) 1.950 DKK
175421 1.900 DKK
107749 (Autobud) 1.850 DKK
175421 1.800 DKK
107749 (Autobud) 1.750 DKK
175421 1.700 DKK
107749 1.650 DKK
175421 1.600 DKK
107749 1.550 DKK
283030 1.500 DKK