Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
Maske i gult. Sign. på bagsiden E.J. Olie på lærred. 38×46.
Litteratur: Weilbach: “ I 1948–50 blev Jacobsen gennem Asger Jorn inddraget i Cobra-bevægelsen. Han bidrog til bevægelsens tidsskrift og deltog på flere Cobra- udstillinger. J. arbejdede tidligt med næsten identiske kompositionsskemaer fra billede til billede, men til gengæld med rige variationer i den koloristiske opbygning. Den voldsomme kolorit og figurstil i krigstidens billeder veg i efterkrigsårene for en blidere, lysere kolorit og en lettere, skitserende malemåde. Maskekompositionen, byggende på trekantformer eller rektangler, balancerende på trekanter, med punkter, der markerer øjenpar, blev nu det helt dominerende tema. Per Kirkeby har karakteriseret J.s dyrkelse af masken som tilbagevendende formskema med nature-morte malerens trofasthed over for sin motivkreds. Den enkle, gentagne opbygning giver J. stor frihed til improvisation, når det gælder stoflighed og brug af vekslende koloristiske skalaer.”
CoBrA, 13. december 2022