Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)
En italiensk dreng med krøllet hår og store brune øjne. Studie. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 37×27.
Proveniens: Kunstnerens efterkommere indtil i dag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017