1850/536
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Reolvæg af mahogni, nogle med messingforede samlingshuller, bestående af fem skabe, fem sokler og 10 bogkasser, heraf en vitrine. Et skab med 24 udtræksbakker. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5/36. (20)
Fem nøgler medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og steder med lakslitage. Malingstænk.
Moderne kunst og design, 11. december 2018
Vurdering
Hammerslag