12123/89
Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)
Et par hvilestole af bøg, løse hynder betrukket med brunt stribet uld, dybthæftet med knapper af skind, ophæng af kanvas. Model J 112. Udført og mærket hos FDB Møbler i 1976 og 1977. H. 93. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med slitage, steder med gennemslid samt hul under den ene stol.
Kunst, antikviteter & design, 10. juni 2021
Vurdering
Hammerslag