2124/​190

Et par kinesiske vaser af porcelæn, æggeformede, dekorerede i blåt med drager og ligeledes modellerede med firkloede drager. Qianlong seglmærke, men 20. årh. H. 19 cm. (2)

Enkelte små brændingsfejl bl.a. også en minimal naturlig revne ved flagermus. Slitage. Drager med skader: afslag bl.a. hårlokkerne, et ben og hårlok repareret/limet.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

12 bud

18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK