1921/711
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 375”. Højrygget lænestol med stel af eg. Hynder i sæde og ryg betrukket med lys beige Kvadrat stof. Formgivet 1969. Udført og mærket hos Getama, 2018.
Proveniens: Udstillingsmodel fra Getama salgsudstilling, København.
Dette emne handles i fuldmoms
Udstillingsmodel. Fremstår med minimal brugsslitage.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag
37 bud