A. Mackeprang (f. Langesø ved Odense 1833, d. Frederiksberg 1911)
En brølende kronhjort. Sign. monogram 16/8–78. Olie på lærred. 41,5×61,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 323, 1974 nr. 355. Bruun Rasmussen auktion 342, 1976 nr. 115. Bruun Rasmussen auktion 458, 1984 nr. 170.
Enkelte mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
13 bud