Fire vifter med klassiske scenerier trykt og delvis bemalt papir og/eller fint lærred, ribber af ben og perlemor. To vifter indrammede. 27×50 cm og 33×56 cm. 19. årh.s slutning. (4)
Proveniens: De to indrammede vifter hidrører fra Ejler Ruges Samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En vifte forstærket med senere lærred på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. juni 2020
19 bud