Foto endnu ikke klar
888/​143

Stor papegøje af hvidglasert porcelæn modelleret siddende på træstub med rocailler, omgivet af blomster, blade og bær i højt relief. Europa, 19. årh. H. 60 cm.

Proveniens: Familien Waern, Baldersnäs Herrgård i Dalsland, Sverige.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 18. september 2019

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK