Foto endnu ikke klar
888/143
Stor papegøje af hvidglasert porcelæn modelleret siddende på træstub med rocailler, omgivet af blomster, blade og bær i højt relief. Europa, 19. årh. H. 60 cm.
Proveniens: Familien Waern, Baldersnäs Herrgård i Dalsland, Sverige.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk
Varia, møbler og tæpper, 18. september 2019
Vurdering
Hammerslag