905/​729

Thorvaldur Skulason (f. Bordeyri 1906, d. 1984)

Konkret komposition i blåt og orange. Sign. på bagsiden monogram 60. Olie på lærred. 130×97.

Udstillet: “Lise og Leif Olesens samling”, Randers Kunstmuseum, 3. oktober 2003–4. januar 2004. Proveniens: Kristin Skulason, kunstnerens datter. Proveniens: Kunsthallen auktion 375, kat. nr. 36, København 1989, gengivet helsides i farver s. 45. Proveniens: BR auktion 601, kat. nr. 47, København, juni 1994. Proveniens: BR auktion 761, kat. nr. 440, København, oktober 2006. Erhvervet herfra af nuværende ejer.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

100.000–120.000 DKK

Hammerslag