1417/​879

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Slangestolen”. Stol med stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1932. Udført hos Poul Henningsen A/S.

Stemplet nr: 000125

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sæde med trykmærke.

Moderne kunst og design, 22. april 2014

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

2.500 DKK

2.500 DKK