1417/879
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Slangestolen”. Stol med stel af forkromet stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1932. Udført hos Poul Henningsen A/S.
Stemplet nr: 000125
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sæde med trykmærke.
Moderne kunst og design, 22. april 2014
Vurdering
Hammerslag