C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
“Malmø set fra havnen”. Sign. C. F. Sørensen Malmø 1862. Olie på papir monteret på lærred. 24,5×44.
Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier nr. 450.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 307, 1974 nr. 320.
Lærredet er dubleret. Minimale retoucheringer, mest langs kanten.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
21 bud