Svend Wiig Hansen (f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997)
“Torso”. Sign. SWH 58 samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 180×134
Udstillet: Kunstforeningen, København, 1959, kat. nr. 17. Proveniens: I.P. Thomsen, Skagen.
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018