2131/​318

Blanc de Chine figur i form af stående Guanyin. Kina, 20. årh. H. 38 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Hænder og lidt reparerede. Bund med større afslag samt mindre afslag flere steder. Brændingsfejl i form af mindre revner.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK