Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 23”. Et sæt på otte stole med stel af eg, sæder af flettet papirgarn. Udført og mærket med etiket hos Carl Hansen & Søn. (8)
Stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195–196.
Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 318.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelte pletter på sæder.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
23 bud