Samuel Joensen-Mikines (f. Mykines 1906, d. København 1979)
Grindedrab, Færøerne. Sign. S. J-Mikines-54. Olie på lærred. 59×88.
Litteratur: Adalsteinn Ingólfsson: “Mikines”, Reykjavik, 2006, gengivet side 141. Udstillet: Kunstmuseet Brundlund Slot, Aabenraa, 22. november 2003–29. februar 2004. Udstillet: “Atlantisk Rapsodi - billeder af Færøerne”, Sønderjyllands Kunstmuseum, Tønder, 2005. Gengivet og omtalt i kataloget side 8.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024