Romersk kvindehoved af marmor med langt bølget hår samlet i en hestehale i nakken. På stand. Romersk kejsertid, ca. 2. årh. e. Kr. H. 20 cm.
Proveniens: Erhvervet i 1990 i Kunsthallen Kunstauktioner, København, auktion 396 kat. nr. 427. Tidligere fra en dansk herregård med en stor antiksamling, erhvervet 'en bloc' i Rom, midt 19. årh.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019