Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Skystudie ved Ribe egnen. I baggrunden Ribe domkirke. Usigneret. På bagsiden attesteret af H. P. Rohde (under blændrammen). Olie på lærred. 26,5×41,5. Uindrammet.
Proveniens: Forfatteren H. P. Rohde (1915–2005).
Hjørnerne med tegnestifthuller. Retoucheringer. Afskalninger. Kanter forstærket.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. juni 2020
36 bud