1411/775
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-2/2”. Et par pendler med fatningshus af bruneret messing, monteret med skærme af rødmalet matglas. Udført før 1933 hos Louis Poulsen. (2)
Monteret i forskudt højde med baldakin af bruneret messing.
Stand
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 11. marts 2014
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
3 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|