Ubekendt maler, 19. årh.
Et tomastet sejlskib under norsk flag nær en kyst. Usigneret. Olie på lærred. 50×75,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 273, 1972 nr. 219.
Lærredet er dubleret. Én reparation/lap på bagsiden. Mindre retoucheringer samt krakeleringer. Enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
23 bud