858/​81

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

Emil Holstein Rathlou stamherre til godset Ratlousdal efter jagten med hunde og nedlagt vildt. Sign. Elisabeth Jerichau 1876. Olie på lærred. 252×163. Enorm delvis forgyldt ramme af eg udskåret med gennembrudt efeuranker og perlestaf. Foroven våbenskjold samt gevirer.

Udstillet: Kvindemuseet i Aarhus, “Elisabeth Jerichau Baumann - en verdensdame”, 2011.

Litteratur: Det interessante maleri af den imponerende stamherre er omtalt og afbildet flere steder bl.a. i Jesper Laursen & Eva Schmidt, “Herremanden. En Adelig families storhed og fald” et bog om Holstein Rathlou slægtens deroute, 2013, afb. s. 78.

“Adel. Den danske adel efter 1849”, 2015 s. 278 omtalt 277–281.

Emil Holstein Rathlou til Rathlousdal var gift med Elisabeth Jerichau Baumanns datter Sophie (1859–1944). Maleriet er udført før brylluppet.

Han var stærkt engageret i lokalsamfundet og i Odder bys udvikling, Rathlousdal ligger ved Odder. Han var med til at grundlægge havnen i Hou 1880, medstifter af Dansk Jagtforening 1884 og medlem af bestyrelsen fra 1892–1897. Emil Holstein gjorde sig til talsmand for, at vildtet i et civiliseret land som Danmark burde være fredet i yngletiden, hvad det jo også er i dag.

Elisabeth Jerichau Baumann stammede fra Polen, men familien flygtede til Tyskland. Hun fik sin uddannelse i Düsseldorf og tog ophold i Rom, et mekka for kunstnere. Her mødte hun sin kommende mand billedhuggeren Jens Adolf Jerichau. De blev gift i 1846 og fik 9 børn. Det hindrede hende ikke i at foretage mange udenlandsrejser og opholde sig i længere perioder i bl.a. Rom. Hun var angiveligt den første europæiske kvinde, der fik lov at male fra haremmer i Tyrkiet og Ægypten.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og bøger, 15. september 2015

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

270.000 DKK