1742/161
Niels Christian Hansen (f. Næstved 1834, d. Frederiksberg 1922)
Kystparti med stenet strandbred samt fiskerhuse. Sign. N.C. Hansen 1894. Olie på lærred. 51,5×68,5.
Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 16. oktober 2017
Vurdering
Hammerslag