2050/159
Tre drikkebægre af sølv, mestre Bendix Johan Schnee, København 1812 og Peter Sæbye, København 1811, ét ej stemplet. Vægt 115 g. Derudover medfølger to æggebægre af pletsølv. 19.-20. årh. H. 7–10 cm. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, ridser og mærker. Et drikkebæger med gravering, et andet punslet med initialer.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag