872/​15

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Den druknede”. Sign. M. Ancher 95. Olie på lærred. 56×70.

Michael Ancher lavede flere mindre studier til et af hans mest berømte værker. Det endelige maleri af den druknede fisker måler 212×289 og er det største billede Ancher nogensinde malede. Det er også et af de mest populære malerier på Skagens Museum. Nærværende udgave er en af de mest gennemarbejdede studier. Ancher arbejdede længe med selve kompositionen og gik ikke på kompromis.

Michael Ancher var først og fremmest figurmaler med hovedvægten lagt på mennesket og det menneskelige. I billedet her gengives det barske liv i Skagen, hvor havet var den allerstørste fjende. Fiskerens familie er omgivet af de lokale fiskere, den druknedes arbejdskammerater, som har bragt ham hjem. Alle står og resignerer i stille sorg.

Maleriet er dateret 95 ikke 93. Rettet 28. maj.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

300.000 DKK