1722/517
Louis Comfort Tiffany (f. 1848, d. 1933)
Vase samt skål af iriseret “favrile” glas. Vase sign. L.C. Tiffany Favrile, 3298 L. H. 30,3. Skål sign. L.C.T. Favrile, 10036. H. 4,5. Diam. 16. Udført hos Tiffany Studios, ca. 1910erne - 1920erne. (2)
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag