1722/​517

Louis Comfort Tiffany (f. 1848, d. 1933)

Vase samt skål af iriseret “favrile” glas. Vase sign. L.C. Tiffany Favrile, 3298 L. H. 30,3. Skål sign. L.C.T. Favrile, 10036. H. 4,5. Diam. 16. Udført hos Tiffany Studios, ca. 1910erne - 1920erne. (2)

Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 30. maj 2017

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag