2042/675
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Lento”. Bordlampe af messing med grålakeret stamme. Designet 1967. Udført hos Fog & Mørup. H. 52.
Litteratur: Fog & Mørup katalog, 1960'erne, afbildet s. 40.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 13. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
29 bud