2412/833
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 370”. Fire lænestole af eg. Hynder i sæde og ryg betrukket med grønt og lyst stribet uld. Formgivet 1970. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld ujævn falmet og med defekter. Nogle gjorde på sæde med revner. To samlingsbeslag medfølger.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
21 bud