2022/​43

Theodor Ludwig Adam Restorff (f. København 1825, d. sst. 1896)

Portræt af Niels Restorff, malerens søn, som 3-årig. Sign. T. R. 58. Olie på lærred. 37×29.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion Vejle marts 1999, nr. 1239 (afb. s. 135). På dette tidspunkt var der en mærkat på bagsiden hvorpå der stod betegnet “Niels Restorff malet af hans fader”.

Retoucheringer. Krakeleringer. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag