825/​349

Sergei Arsenievich Vinogradov (f. Bolshie Soli, Kostromskaya Regionen 1869, d. Riga 1938)

“I skoven efter svampe”. Russerinde i egnsdragt søger efter svampe i en granskov. Sign. Serge Vinogradoff 1927. Betegnet på en etiket på blændrammen med den russiske titel samt nr. 14. Olie på lærred. 73×92.

Proveniens: Den danske kunstsamler Christen Overgaard (1876–1954), direktør for B&W fra 1919 og formand for Industrirådet fra 1926.

Russisk kunst og varia, 30. november 2011

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

860.000 DKK