2142/​805

Thonet

Fire stole af formbøjet træ. Sæde udspændt med fransk flet. Udført og mærket hos Thonet. (4)

Omfattende slitage, herunder ridser, mærker, hak, afslag, revner og reparationer. Sprosser med revner og reparationer. Senere skruer. Vakkelvorne. Flet med defekter.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag